Anasayfa > Destek > Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır

Alarm sistemi ; Kablolu veya Kablosuz Hareket algılama dedektörleri veya Kapı / Pencerelere takılan Manyetik Kontaklardan, istenmeyen girişlerden gelen algılama ile Alarm panelini harekete geçirir. Sisteme bağlı bulunan İç ve Dış Mekanda bulunan ışıklı siren alarm durumunda yüksek ses çıkartarak çalmaya başlar. Aynı anda telefon hattı veya internet modülü üzerinden sizlerin telefonunu arayarak ihbarda bulunur. Talep edilip Alarm Gözlem Merkezimize aboneliğiniz yapılırsa, Merkeze sinyal gönderir. Merkez yetkilileri gelen sinyale göre değerlendirme yaparak ilgili birimleri müdahale edilmek üzere olay yerine yönlendirir. Alarm Merkezi; aynı zamanda varsa Acil Sağlık sorunları, Yangın, Gaz kaçağı, Su baskını durumlarını İtfaiye veya Ambulans yönlendirilmesi yapar.

Alarm sistemi yaptıracağıma Kapı ve Pencerelerime Demir yaptırırım daha iyi olmazmı ?

Güvenlik sistemlerinin asıl amacı, kişilerin veya kurumların Hırsızlık, Yangın ve Su baskını gibi üzücü durumlara karşı önlem almaktır. Bu gibi olaylara karşı olmadan önlem almaktır. Kapı ve Pencerelere demir taktırmak içeride adeta hapis hayatı yaşanmasına neden olmaktadır. Deprem gibi doğa olaylarında dışarı çıkamamanız anlamına gelir. Ayrıca Hırsız tarafından demirlerin kesilmesi durumunda güvenlik zafiyeti olacaktır.

Elektrik kesildiğinde Alarm sistemi çalışmaya devam edermi ?

Şehir şebekesinde Elektrik kesildiğinde, Alarm paneli içerisindeki Akü devreye girerek sistem çalışır. Alarm paneline bağlı kablolu ürün sayısına göre sistem en az 8 saat kesintisiz olarak çalışır.

Hırsız dışarıdaki sirenin kablosunu keserse ne olur ?

Böyle bir durumda, Sirenin içerisindeki ayrı bir Akü yer aldığından devreye girer. Siren içerisindeki akü bitene kadar çalmaya devam eder.

Siren yerinden sökülürse veya kapağı açılırsa ne olur ?

Siren içerisinde sabotaj anahtarı bulunmaktadır. Yerinden sökülmesi veya kapağının açılması durumunda, sabotaj anahtarı anında devreye girer ve siren çalar. Aynı anda alarm paneli telefon hattı veya internet üzerinden ihbarda bulunur.

Sistem tamamen kablosuz olabiliyormu ?

Evet Sisteminiz tamamen kablosuz olabilir. Yalnızca dış sirene kablo bağlanır. Kullanılan markaya göre İstediğinizde tamamen kablosuz dış sirenlerimizden bağlayabiliriz.

Bu konuda Keşife gelen elemanlarımız size yol göstereceklerdir.

Alarm kurulu iken evin içerisinde dolaşmamız mümkünmü ?

Bu durumda Hırsızın içeriye girebilme ihtimali olan riskli yerlere (Kapı ve Pencerelere) Manyetik Kontak koyulması daha uygun olur. Gerekli görülen yerlere Hareket dedektörü kullanılır. Bu konuda kefişe gelen elemanlarımız size yol gösterecektir.

Alarm Sistemi 3 şekilde devreye alınır ;

1 -) Full Kurulum : Evden dışarı çıkarken alarm paneline bağlı tüm dedektörler devreye alınır.

2 -) Stay Kurulum : Evde yaşam varken senaryo dahilinde kurulur. (Örneğin; Yatak odamdaki ve Çocuk odamdaki hareket dedektörleri devrede olmasın, diğer tüm dedektörler devrede olsun.) Teknisyenlerimiz alarm panelinizi bu senaryoya göre programladığında, Siz sadece tek tuşa basarak bu durumda alarmınızı kurabilirsiniz.

3 -) Bypass lı Kurulum : İstediğim dedektörler devre dışı olsun, diğer tüm dedektörler devrede olsun. (Örneğin; Misafiriniz geldiğinde misarin kalacağı oda, çocuk odam ve yatak odam devrede olmasın. Diğer tüm dedektörler devrede olsun.)

Evimde Evcil Hayvan besliyorum, bu durumda Alarm sistemim yanlış alarma sebep verirmi ?

Bu durumda kullanacağımız Hareket dedektörlerinin (40 Kg.) Hayvan algılamayan modellerinden kullanırız. Bu sayede evcil hayvanlarınız içeride rahatlıkla dolaşabilir.

Alarm sistemim kurulu iken eve girdiğimde, sistem beni nasıl tanıyacak ?

Alarm sisteminize ev kullanıcılarının şifreleri ayrı ayrı tanıtılır. Eve girdiğinizde, Keypad den (Tuş takımı) şifrenizi girmeniz gerekir. Sistem sizi kendi şifreniz ile tanıyacak. Kapıyı ilk açtığınızda içeri giriş süresi olarak (Örneğin : 15 Sn. Bu süre ayarlanabilir.) bir sürede şifrenizin doğru olarak girilmesini bekler. Bu süre bitmeden şifrenizi doğru olarak girmelisiniz.

Bu konuda Montajı yapan elemanlarımız sizle uygun bir süreyi kararlaştırıp öyle programlar.
Ayrıca varsa uzaktan kumandanız ile de giriş / çıkış yapabilirsiniz.

Evimden veya İşyerimden taşınmak istediğimde sistem ne olacak ?

Evinizden veya İşyerinizden taşınmak istediğinizde, yeni taşınacağınız mekanda yapacağımız keşfe bağlı olarak, gerekli görülmesi durumunda dedektör veya diğer ilave ürünlerin tespiti yapılarak size uygun bir ücret çıkartılır. Sisteminizi yeni mekanınızda kullanmaya devam edersiniz.

Alarm sisteminin Aküsü veya Kablosuz ürünlerin Pilleri ne zaman değişecek ?

Alarm sisteminizin Panel Aküsü 2 Yıl sonra değiştirilmesi gereklidir.
Kablosuz ürünlerin Pilleride 2 Yıl sonra değiştirilmesi gereklidir.
Sistem Keypad (Tuş takımı) üzerinden Akü veya Pil zayıf uyarısını size gösterir.

Alarm sistemini Kiralamak mı veya Satın almak mı daha iyi ?

Satın almak sizin için daha iyi. Kiralama yöntemi ile uzun süreli olarak baktığınızda, sistemi defalarca satın alacak kadar bir ücret ödüyorsunuz. Sistemi satın aldığınızda, sistem sizin oluyor. Sadece 2 Yılda bir Akü veya varsa Kablosuz ürünlerin pillerini değiştiriyorsunuz.

Sistemi Satın alıp Merkezimize abone olmayı tercih ederseniz; Sadece Yıllık Merkez hizmet bedeli ödeyeceksiniz. Buda size fiyat avantajı sağlayacaktır.

Alarm sistemi Yangın, Gaz veya Su basması gibi önlemlere bir tedbir midir ?

Alarm sistemine bağlanacak Kablolu veya Kablosuz ürünlerimizden ; Yangın dedektörü, Gaz kaçağı dedektörü, Karbonmonoksit dedektörü, Su basma dedektörü gibi ürünlerle algılama yapar. İstenmeyen afetlere karşı alınacak önlemlerdir.

Hırsız evime girmeden önce bir önleminiz varmı ?

Kablolu veya Kablosuz olarak Dış ortama takılabilir Hareket dedektörlerimiz var. Bahçe kapısı, Balkon kapısı veya pencereler için dışarıdan takılabilir ürünlerimizdir.Hırsız içeri girmeden algılama yapar. Dar açılı Perde tipi Hareket dedektörü şeklinde.

Ayrıca bahçeli evler için kullanabileceğimiz Çit veya Duvar üzerine takılabilir Beam Dedektörlerimizle izinsiz geçişleri kontrol altına alabiliyoruz.

Alarm sistemi ile Evime Kablosuz Otomasyon yapabilirmisiniz ?

Akıllı Alarm sisteminin Kablosuz otomasyon modülleri kullanılarak otomasyon yapabiliriz. Örneğin; Evinizin veya işyerinizin ışıklarını yakıp söndürebilirsiniz. Elektrikli cihazlarını kontrol edebilirsiniz. Bahçenizdeki çiçekleri sulayabilirsiniz. Eve gelmeden önce tek tuşla veya zamanlamayla Kombinizi yada Klimanızı açıp / kapatabilirsiniz.

Bu konuda yapabileceklerimizi bizimle konuşabilirsiniz.

Alarm çaldığında kamera görüntüsü gelse ne güzel olur ?

Akıllı Alarm sistemlerimize kamera entegrasyonu yapabiliyoruz. Alarm çalması ile birlikte anlık olarak ilgili kamera görüntüsü ; Resim veya Video olarak Akıllı telefon yada Tabletlerinize Push Notification (Anlık Bildirim) geliyor. Hareket oluşumunun 5 Sn. öncesinden başlayarak 1 Dakikalık video cebinize geliyor. İsterseniz 5 adet resim tarafınıza mail olarak geliyor.

Bu sayede gelen alarmın doğrulamasını yapabiliyorsunuz. İstediğiniz zamanda Akıllı telefon, Tablet veya Bilgisayarınızdan Kameralarınıza bağlanıp canlı izleyebiliyorsunuz. Kameraların üzerine takılabilen SD Kart ile kayıtlarını tutabiliyorsunuz. Geçmiş zamandaki kayıtlarınıza erişebiliyorsunuz.